Skip to main content Skip to page footer

Spływy kajakowe


Waplewo – Mostek drogowy – Most kolejowy – Jezioro Maróz – Swaderki – Mostek – Jezioro Święte – Wypływ rzeki Marózka – gospodarstwo rolne w Kurkach – Kurki most drogowy – Niski mostek – Jezioro Łańskie – Wypływ Łyny – Jezioro Ustrych – Początek przełomu (w tym miejscu należy wysiąść z kajaków i je przenieść) – Ruś – elektrownia – Wieś Bartąg – Most drogowy, przedmieścia Olsztyna Długość szlaku 56,5 km

Opis – komentarz:

0.0 Waplewo. Około 500 m od stacji kolejowej. Aby osiągnąć ten punkt należy z trasy E77 przejechać przez wioskę i zatrzymać się po lewej stronie za mostkiem. Wodowanie wygodne na piaszczystym brzegu jeziora.

0.1 Mostek drogowy. Za nim wpływamy na bardzo zarośnięty trzciną odcinek rzeki.

1.0 Most kolejowy. Nawet nie wiemy, w którym miejscu wpadamy do Marózki. Zaczyna się piękny przełom rzeki.

2.0 Zmiana kierunku rzeki z pd-wsch na pn-wsch. Zakręt jest tak ostry, że bez problemu dostrzegamy go z łodzi, mimo meandrowania rzeki.

6.0 Jezioro Maróz. Ładne, zalesione z miejscami do biwakowania.

11.5 Swaderki. Należy wylądować z prawej strony przegrodzonego wpływu na rzekę. Przewieść sprzęt należy za gospodarstwo rybackie. Łącznie około 1.5 km.

13.5 Jezioro Swaderki Małe. Płyniemy w prawo i po 300 m wpływamy w drugi przełom Marózki. Znowu bystro płynąca woda i zwalone drzewa.

19.0 Jezioro Święte. Wygodne biwaki w drugiej części jeziora, za wypływem rzeki, który jest po lewej stronie. Tu biwakujemy nieco zmoczeni gwałtowną burzą.

20.0 Wypływ rzeki, Marózka jest tu spokojna i głęboka.

21.0 Gospodarstwo rybne w Kurkach. Lądujemy z lewej strony. Można przenosić daleko kajaki wzdłuż siatki po lewej stronie, ale my szukamy ciągnika i za dwie godziny jesteśmy z całym sprzętem przy moście drogowym w Kurkach na końcu Jeziora Kiernoz.

22.3 Kurki, most drogowy. Jesteśmy już na Łynie.

24.0 Niski mostek. Przeciągamy kajaki po prawej stronie.

25.5 Jezioro Łańskie. Piękne obramowane lasami jezioro o czystej wodzie. Tu musimy biwakować, aby rezerwat pokonać w jeden dzień. Ostatnie dogodne miejsce biwakowe znajdujemy na cyplu po lewej stronie za półwyspem Lalka

34.5 Wypływ Łyny. Wyspę na jeziorze należy opłynąć po lewej stronie a następnie kierować się na dobrze widoczne molo. Następnie przecisnąć się po między trzcinami a molem do wypływu rzeki. Spokojną i głęboką Łyną dopływamy do Jeziora Ustrych.

35.5 Jezioro Ustrych. Przepiękne zagubione w lesie. Jesteśmy już na terenie rezerwatu. Dopływamy do jego końca i przenosimy kajaki 50 m po prawej stronie.

37.5 Początek przełomu. Kajaki przenosimy powoli, przy okazji nieco pływamy w jeziorze, bo żar leje się z nieba. Żegnamy się z jeziorami i wpływamy w ciemny, głęboki jar. Zaczynają się zwalone drzewa i bystrza. Trzeba często wyskakiwać z kajaków, przeciągać je nad, a czasami pod drzewami. Osoby, które nie chcą płynąć Łyną od Olsztyna w dół mogą zakończyć spływ w tym miejscu, gdyż odcinek do Olszyna nie jest zbyt ciekawy.

43.0 Ruś, elektrownia. Lądować z prawej strony. Przenoszenie przez most i niewygodne wodowanie. Dalej rzeka płynie spokojnie łąkami.

49.0 Wieś Bartąg. Most drogowy.

56.5 Most drogowy, przedmieścia Olsztyna – koniec.

Informacje zaczerpnięte ze strony www.kajak.org.pl/szlaki/polska na której znajdziecie pełniejszy opis szlaku ze zdjęciami. Autor: Leszek Opyrchał

Szlak rzeką Marózka (trasa trudna)

Spływ rozpoczynamy w miejscowości, w której można wypożyczyć kajaki, są to Mielno, Waplewo, Maróz, Marózek i Swaderki – płyniemy rzeką Marózką. Trasa trudna.

Szlak rzeka Łyną (trasa łatwa)

Brzeźno Łańskie (tutaj można wypożyczyć kajaki) – Łyną przez jeziora: Kiernoz Mały, Kiernoz Wielki, Łańskie, Ustrych – przez malownicze obszary rezerwatu „Las Warmiński” – Olsztyn.

Więcej informacji na temat spływów kajakowych można znaleźć na stronach:

www.domwarminski.pl
www.powiat-olsztynski.pl
www.mazury.pttk.pl